rueпортал словник ґазета ґраматика

В Ужгороді презентовали «Творы» Кралицького

В Ужгороді презентовали «Творы» Кралицького

27 фебруара в Ужгородськуй централнуй варишськуй бібліотеці пройшла презентація зборника творув Анатолія Кралицького на 440 бокув.

«Творы» были ушорені Валерійом Падяком и Міхалом Павлічем и выйшли у світ за фінансової подпоры «Фонду на підпору културы народностных меншын» у выдавателстві Пряшовського універзитета в кунци 2019 рока.

Презентувучи своє дітище, Валерій Падяк вповів: «Я робив над творчеськым наслідством Кралицького тридцять рокув и знаковым є вто, што выданя увиділо світ на межи 2019 и 2020 рокув, на памнять про два ювілеї зачинателя карпаторусинської прозы Анатолія Кралицького - 185-роча його рожденя и 125-роча – смерти».

На презентації выступив рецензент «Творув» к.и.н., доцент УжНУ Володимир Фенич, котрый подяковав ушорьовачам у особі Валерія Падяка, акцентовав позур на безцінности робот Анатолія Кралицького и важности выхода у світ сього зборника.

Добрі слова в бук ушорьовачув вповів и академік Михаил Белень, котрый проинформовав участикув презентації, што в Мукачовському монастирі Анатолію Кралицькому планувуть отворити памнятну таблу. Слова на таблу пан академік предложив подобрати и написати именно Валерію Ивановичу, ги такому, што май булше вчинив діла одновленя памняти про сього будителя.

Далші статї из катеґорії Вістї читайте за удкликованьом
Реклама